Płaski świat designu, czyli czas na Flat design

0
2411

To jakby znów powrócić do pytania: ziemia jest płaska czy okrągła? 😉 I która z teorii jest lepsza…
Ewidentnie pojawił się nowy trend w projektowaniu graficznym – Flat Design. Taki jakby minimalizm, ale we Flat Design nie chodzi jedynie o ograniczenie ilości elementów, ale przede wszystkim o pozbycie się zbędnych ozdobników, które odwracają uwagę czytelnika i niepotrzebnie skupiają wzrok. Zgodnie z trendem: kładziemy teraz nacisk na czytelność i pomysł. Co istotne, rezygnujemy też z podświetleń, rozmyć czy efektów trójwymiarowości.

Już parę lat temu, prekursorem stał się Windows 8, wykorzystujący przejrzystą i czystą typografię, proste piktogramy i kontrastowe barwy.

To dość duża zmiana po dobie pięknie dopracowanych aplikacji na iOS, bazujących na skeumorfizmie (czyli wiernym odtwarzaniu kształtu, tekstury, barwy właściwości w materiale naśladującym oryginał). Zostaliśmy przyzwyczajeni do takich detali, jak gradienty czy cienie sugerujące przyciski akcji.

W “płaskim świecie” wszystko wymaga dokładniejszego przemyślenia zastosowanych wielkości, kontrastowej kolorystyki i odpowiedniej kombinacji barw – tak, aby nawigacja i przyciski jednoznacznie sugerowały swoją klikalność. Dobrze wykonane aplikacje w technice Flat design pozostają jednak nadal bardzo użyteczne.

Brak efekciarstwa wcale nie musi oznaczać nudy! Charakterystyczne dla tego stylu jest połączenie kontrastowych kolorów (wręcz pozornie do siebie niepasujących!) z odcieniami szarości, czernią i bielą, co daje możliwość zachowania równowagi całej koncepcji, ale powoduje też, że takie projekty aż tętnią życiem!

Przy okazji: aplikacja Flat UI Colors, to świetny sposób na sprawdzenie obecnie panujących trendów kolorystycznych.

Charakterystyczne jest też powiększanie np. buttonów wywołujących akcję, na której zazwyczaj najbardziej zależy właścicielom strony.

Nie rezygnujemy natomiast z techniki Paralax Scrolling (dającej możliwość przesuwania się tła/obrazków na różnych warstwach, dając poczucie głębi) przy układach One Page (cała strona dostępna w jednym rzucie, bez podziału na podstrony)

Należy pamiętać o typografii. Najczęściej wybierane odmiany fontów to Bold i Light (mocno ze sobą kontrastujące). Wpływa to efektywnie na czytelność strony i lepsze skupienie uwagi na jej treści.

Flat design sprzyja tworzeniu atrakcyjnych wersji responsywnych stron. Poza tym taki sposób projektowania przyczynia się do zachowania małego rozmiaru strony i szybkiego jej ładowania.

Nowy trend łatwo zauważyć w panującej teraz tendencji do odświeżania znaków firmowych, gdzie coraz częściej logotypy zostają znacznie uproszczone względem pierwotnego projektu. Poza większą zapamiętywalnością, w praktyce takie logo staje się łatwiejsze w reprodukcji np. na materiałach z ograniczoną możliwością zadruku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here