Jak wykonać kopię zapasową w WordPressie?

0
2104

Awarie zdarza się zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie, dlatego aby zapewnić sobie spokój ducha, należy regularnie robić kopię zapasową strony na WordPressie. Nawet najlepiej zabezpieczona i administrowana strona może z jakiegoś powodu przestać działać – wystarczy błąd w zainstalowanej wtyczce, złośliwe ataki cyberprzestępców, albo awaria serwera. Jeśli inne metody nie pomogą, to uratuje nas backup, czyli kopia najważniejszych plików i danych naszej strony.

Jakie pliki kopiować?

Najważniejsza jest baza danych, w której przechowywane są wpisy czy dane użytkowników i dlatego to właśnie od niej powinniśmy zacząć. W kopii zapasowej powinny znaleźć się także pliki z biblioteki mediów, np. zdjęcia, które umieszczamy na stronie. Weź również pod uwagę wykonanie kopii motywu wraz z zainstalowanymi wtyczkami – zwłaszcza, jeśli robiliśmy w nim autorskie, niestandardowe zmiany.

Jak to zrobić?

  1. ręcznie:

to najpewniejszy, ale też wymagający sporo czasu i cierpliwości sposób. Trzeba też o nim ciągle pamiętać.
Pliki pobieramy przez klienta FTP na nasz komputer. To samo robimy z bazą danych za pomocą narzędzia PhpMyAdmin. Całość warto dodatkowo wysłać w chmurę (Dropboxa, Dysk Google itp.)

Dobry hosting zazwyczaj daje możliwość wykonania ręcznej kopii z poziomu panelu administracyjnego, a firmy hostingowe oferują regularne wykonywanie kopii zapasowych Twoich plików.

Dobra rada! Nie przechowuj kopii zapasowej na tym samym serwerze, na którym działa strona. Dodatkowo, sprawdzaj co jakiś czas, czy Twój backup działa próbując odzyskać dane np. na testowym serwerze. Dowiedz się też jak długo przechowywane są kopie zapasowe przez firmę hostingową i czy będziesz mieć dostęp do kilku wersji kopii.

  1. wtyczki:

jedną z nich jest wtyczka UpdraftPlus. To proste narzędzie, którego konfiguracja sprowadza się do ustawienia harmonogramu tworzenia kopii osobno dla plików i dla bazy danych. Wybierasz miejsce docelowe, do którego wysyłany jest backup: serwer FTP, chmura Amazona, Dropbox albo adres mailowy. Z poziomu wtyczki można przeglądać, zarządzać i pobierać istniejące kopie zapasowe, a w razie awarii w prosty sposób je przywrócić.

Jak często robić kopię zapasową?

Częstotliwość robienia backupu zależy od tego, jak często dodajesz treści na stronie. Jeśli publikujesz wpisy codziennie, to także codziennie powinieneś kopiować bazę danych. Ilość kopii zapasowych powinna być na tyle duża, żeby móc odtworzyć stronę na miesiąc przed awarią. To ważne, ponieważ w przypadku zainfekowania plików problem może pozostawać długo w ukryciu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here