Ciekawostki z Google o… Google!

0
2105

Kiedy nie rozumiesz czegoś na wykładzie, nie znasz hasła z krzyżówki, szukasz adresu restauracji, albo najmodniejszego kroju skórzanej kurtki to … – wrzucasz to w Google!

Aż ciężko sobie wyobrazić jak to było kiedy Google nie było 🙂 Pomimo korzystania z wyszukiwarki parę razy dziennie, możesz niewiele wiedzieć na temat samej firmy.

Oto mało znane fakty o Google:

1. Jedna z wcześniejszych wersji Google’a mogła przetworzyć tylko 30­50 stron na sekundę. Obecnie wyszukiwarka przetwarza miliony! stron na sekundę.

2. Na początku Google był przechowywany na dziesięciu twardych dyskach o pojemności 4GB w opakowaniu z klocków Lego (możesz je zobaczyć na wystawie w Stanford University). Na dzień dzisiejszy, indeks ma ponad 100 milionów GB danych.

3. Początkowo Google miało nazywać się „Backrub” – nazwa utworzona od sposobu, w jaki system wyszukiwał i ustawiał strony w wynikach poprzez back links. Nawiasem mówiąc, nazwa ­”Google” jest zwykłym błędem ortograficznym! Anegdota mówi, że inwestorzy źle napisali matematyczny zwrot ‘googol’ i tak już zostało 😉

4. W 1998 strona główna Google miała także wykrzyknik, który obecnie kojarzony jest z Yahoo.

5. Założyciele nie chcieli mieć swojego własnego biznesu, dlatego próbowali sprzedać wyszukiwarkę. Wówczas Yahoo nie przyjął oferty, a już kilka lat później (w 2002 roku) było skłonne kupić Gooogle za 3 miliardy dolarów. Tym razem to właściciele już nie zgodzili się na sprzedaż i na chwilę obecną wartość korporacji szacowana jest na 400 miliardów dolarów!

6. Nieoficjalne motto firmy to “Nie bądź zły”.

7. Pierwszy Google Doodle z 1998 roku był wiadomością informującą użytkowników o trudnościach w rozwiązywaniu problemów technicznych przez pewien czas,. Powodem był wyjazd Brin i Page (założycieli Google) na the Burning Man festiwal w Nevadzie.

8. Strona główna Google jest wyjątkowo minimalistyczna, bo założyciele nie znali języka HTML na tyle dobrze, aby dać sobie radę z poprawą jej wyglądu.

9. Pierwszym Prima Aprilisowym kawałem (w 2000 roku) była informacja, że wyszukiwarka potrafi teraz czytać w myślach użytkowników, a nazwano to “MentalPlex”.

10. Pierwszym Twittem firmy było “I’m feeling lucky” w kodzie Morse’a.

11. W 2006, słowniki Merriam­Webster i Oxford English włączyli czasownik “google” do swoich list. Został on zdefiniowany jako „szukanie informacji o kimś lub o czymś w Internecie przy użyciu wyszukiwarki internetowej Google”.

12. Google Street View sfotografował ponad 28 milionów mil.

13. Na rzecz google pracuje 200 kóz. Do ich zadań należy „koszenie” trawy w siedzibie głównej.

14. Google znany jest z wyśmienitego jedzenia i przekąsek, które zapewniania swoim pracownikom. Pierwszą przekąską z 1999 roku była Swedish Fish.

15. Siedziba główna Google jest pełna dziwnych ozdób, np: rakieta kosmiczna, różowe flamingi, figurki Lego, baseny z piłeczkami dla dorosłych, i budki telefoniczne pomalowane w kolory Google.

16. Wszyscy pracownicy nazywani są ‘Googlers’, a nowi pracownicy to ‘Nooglers’.

17. Google przejął YouTube’a w trakcie spotkań w restauracji Denny’s.

Google stawiany jest jako wzór nowoczesnej firmy technologicznej. Od samego początku ciężko pracował na miano niekonwencjonalnej i innowacyjnej firmy, tak więc większość anegdot na jego temat przestaje dziwić 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here