Ładowanie strony a pozycja w wyszukiwarce

0
2686

Twoja strona może być najpiękniejszą stroną w internecie, jednak gdy jej czas ładowania jest zbyt długi, nie licz, że algorytm Googla ustawi ją na wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania… Specjaliści od dawna debatują nad tym, czy prędkość wczytywania strony ma rzeczywisty wpływ na pozycję strony w wyszukiwarce. Jedna już 5 lat temu Matt Cutts wypowiedział się, że mając dwie strony o tych samych parametrach algorytm przypisze wyższą rangę stronie, której czas ładowania jest krótszy. Z resztą, zastanówmy się logicznie – jeśli jakaś strona wczytuje się zbyt długo, to czekasz na nią w nieskończoność, czy szukasz odpowiedzi na innej? Oczywiście, że w dobie gdy każdy robi wszystko w biegu, nie czekamy również na stronę, której prędkość ładowania jest zatrważająco wolna. I dlatego też nie zastanawiajmy się, czy czas ładowania faktycznie wpływa na pozycję strony w wyszukiwarce, a dołóżmy wszelkich starań, żeby nasza strona ładowała się z prędkością światła. Będzie wtedy chętniej odwiedzana przez użytkowników, a także przychylniej oceniana przez roboty.

Jak długo wczytuje się Twoja strona?

Sprawdzenie długości ładowania strony z pewnością będzie dobrym krokiem ku optymalizacji SEO i zwiększeniu pozycji strony w wyszukiwarce. Najłatwiejszym sposobem, aby to zrobić jest przyjrzenie się Google Analytics. Tam w zakładce Zachowanie znajduje się rubryka Szybkość witryny. I tutaj już otrzymujemy konkretne informacje o użytkowaniu witryny. Możemy zobaczyć nie tylko czas wczytywania strony, ale również czas reakcji serwera, czy czas wyszukiwania domeny. Również przy pomocy tego narzędzia możliwe jest sprawdzenie czasu wczytywania strony w różnych przeglądarkach, a nawet w różnych obszarach geograficznych. Poniżej przedstawiamy również 9 narzędzi, które pomogą sprawdzić, jaki jest czas wczytywania witryny.

Kilka narzędzi przydatnych do sprawdzenia prędkości wczytywania strony:
http://internetsupervision.com/
https://gtmetrix.com/
http://test.watchscript.pl/
http://www.pagescoring.com/website-speed-test/
http://tools.pingdom.com/fpt/
https://www.uptrends.com/tools/website-speed-test
http://www.websiteoptimization.com/services/analyze/
http://www.websitepulse.com/help/testtools.website-test.html
http://jmeter.apache.org/usermanual/index.html

Witryna ładuje się za długo – co teraz?

Jak już pisaliśmy zbyt długi czas oczekiwania na witrynę nie wróży nic dobrego. Użytkownicy tracą cierpliwość, a roboty wyszukiwarek są bezlitosne i bez pardonu obniżają pozycję takich stron w wyszukiwarkach. Jeśli sprawdziłeś przy pomocy proponowanych wyżej narzędzi prędkość ładowania strony i… niestety test nie wypadł dobrze mamy na to kilka sposobów. Głównym i jednym z pierwszych pomysłów, z których należy skorzystać będą Wskazówki dla Webmasterów. Tam otrzymasz fachowe wskazówki, które z pewnością przyśpieszą działanie Twojej strony. Najpewniej będą to takie wskazówki, jak skonkretyzowanie korzystania z pamięci podręcznej, zmniejszenie plików CSS i Javascript, usunięcie zbędnych załączników, czy zmniejszenie rozmiarów grafik. Zastosowanie Wskazówek dla Webmasterów z pewnością przyniesie upragnione rezultaty. Popracuj nad prędkością ładowania Twojej strony, a pozycja witryny w wyszukiwarce z pewnością wzrośnie. A co za tym idzie – przybędzie użytkowników i potencjalnych klientów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here